Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Clá USA na autá zasiahnu najmä Nemecko, Japonsko a Kóreu

Zdieľať na Facebooku 0

Prípadné zavedenie vyšších dovozných ciel na autá zo strany USA by predstavovalo riziko pre budúci rast svetovej ekonomiky, keďže clá zasiahnu do rastu veľkých ekonomík ako Nemecko, Japonsko a Južná Kórea. Uviedla to ratingová agentúra Moody's. V prípade Číny však dôsledky také dramatické nebudú.

Zdroj: Shutter Stock

„Obmedzenia v obchode s autami veľkou mierou zasiahnu dôveru podnikateľov aj spotrebiteľov vo svete, a to v situácii, keď rast svetovej ekonomiky sa už teraz spomaľuje," uviedla Elena Duggarová z Moody's. „Odhadujeme, že clá priamo zoškrtajú z tohtoročného očakávaného tempa rastu nemeckej ekonomiky 0,2 percentuálneho bodu a v prípade Japonska a Južnej Kórey očakávame slabší rast o 0,3 percentuálneho bodu, uviedla Duggarová. Na Čínu by však prípadné nové clá výrazný vplyv mať nemali. Čínsky vývoz áut je totiž už teraz zaťažený obmedzeniami zo strany USA. Ak by Spojené štáty pristúpili k zvýšeniu dovozných ciel na autá a autokomponenty na 25 %, tak tieto clá spolu s predpokladanými odvetnými krokmi zo strany najväčších partnerov USA narušia obchodné toky v hodnote približne 500 miliárd USD, čo sa odrazí na cenách.

Podľa Moody's clá okrem toho negatívne ovplyvnia rating automobilového sektora, pričom zasiahnu prakticky každú oblasť tohto odvetvia. Dotknú sa ako automobiliek, tak aj dodávateľov komponentov, obchodníkov či prepravných spoločností. 

 

Zdroj: TASR

Nachádzate sa tu:Autobazar.SK / Blog / Clá USA na autá zasiahnu najmä Nemecko, Japonsko a Kóreu