Automobilka Fisker sa v poslednej dobe dostávala do povedomia pomerne často. Žiaľ, dôvody neboli práve pozitívne. Táto automobilka bola už druhým pokusom zakladateľa, Henrik Fisker vsadil na elektromobilitu. A to sa mu v spojení s pochybnou kvalitou vypomstilo. Fisker Ocean bol prepadákom a nakoľko sa jednalo o jediný model automobilky, bol to pre ňu neprekonateľný problém. Komplikácie sa s ňou ťahali už celé mesiace, až Fisker vyhlásil bankrot.
Dobrý nápad, veľké plány, prepadák na plnej čiare
Henrik Fisker je známym dizajnérom, ktorý stál za dizajnom mnohých slávnych automobilov. Postupom času si založil vlastnú značku, ktorá však skrachovala. Snažil sa použiť zo svojich chýb a skúsil značku Fisker opäť priviesť k životu. Plány boli naozaj odvážne, avšak zlyhali. Portál autoexpress.co.uk informoval o tom, že Fisker už oficálne ohlásil krach. Plánom je koniec.
Zdroj foto: autoexpress.co.uk
Fisker sa snažil zaujať výhradne elektrickými autami. Stihol však uviesť len model Ocean. Išlo o elektrické SUV, takže moderný druh karosérie. Všetky predpoklady na úspech tak boli splnené. Lenže Fisker Ocean bol prijatý so značnými rozpakmi. Kvalita nepresvedčila a negatívne recenzie zaplavili celý internet. Problémom boli hlavne softvérové nedostatky. Mnoho vecí nefungovalo tak, ako malo. Fisker napriek sľubom o aktualizáciach, ktoré mali nedostatky odstrániť nedokázal dodržať slovo. Predaje klesali, vyrobené kúsky sa naopak hromadili nepredané v skladoch. Fisker mal pritom odvážne plány. Chystal menšie a cenovo dostupnejšie SUV Pear, do budúcna sme tu mali mať aj pick-up a kabriolet, všetko na elektrický pohon. Skrátka portfólio by bolo naozaj kompletné. K ničomu z toho nedôjde. Kvôli mizerným predajom Oceanu automobilka pristúpila k jeho brutálnemu zlacneniu. Ani to nepomohlo, nespoľahlivé auto nikto nechcel. V rámci úspor Fisker časom zrušil aj podporu pre tento model, preto sa situácia ešte viac skomplikovala. Kto by chcel auto o ktorom by vedel, že ho v prípade problému nikto neopraví? Automobilka sa snažila zachrániť svojim predajom, no žiadna iná značka ho nechcela. Preto teraz vyhlásila krach. Snaží sa o predaj všetkých aktív a vyrovnanie dlhov. Podľa vlastného prehlásenia disponuje majetkom po prepočte 470 - 930 miliónov €, pričom jej dlhy sú “len” 470 miliónov €. Touto optikou to nevyzerá až tak zle. Do hodnoty svojho majetku však počíta aj množstvo vyrobených Fiskerov Ocean a v sume majetku počíta ich cenníkové ceny. To, že tieto autá značka nedokázala predať ani za polovičnú cenu už nezmieňuje. Len ťažko sa dá predpokladať, že sa nájde strelec, ktorý si takúto firmu s takmer nulovým potenciálom vôbec kúpi. Pravdepodobne ide naozaj o konečnú stanicu pre celú automobilku. Smutná ukážka toho, že stávka čisto na elektrické automobily asi nebola celkom správna.